Jakie są zalety kawy?

Utrata masy ciała

Kawa oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Może zwiększyć poziom energii, pomóc spalić tłuszcz i poprawić funkcję mózgu. Ale pamiętaj, że kofeina zawiera również kalorie, więc najlepiej spożywać ją z umiarem.Kofeina w kawie pomaga kontrolować apetyt poprzez hamowanie uwalniania ghreliny, hormonu, który wyzwala głód. Ponadto może zmniejszyć wchłanianie tłuszczu, ponieważ zwiększa metabolizm i spala więcej kalorii do produkcji energii.

Zdrowie serca

Utrzymuj zdrowe serce poprzez picie kawy, ale tylko umiarkowanie. Eksperci sugerują co najmniej dwie do trzech filiżanek dziennie i nie więcej niż cztery.W 10-letnim badaniu z prawie pół miliona osób badacze śledzili spożycie kawy w ciągu dziesięciu lat i porównali je z ryzykiem śmierci i problemów z sercem. Odkryli, że dwie do trzech filiżanek kawy dziennie wiążą się z najniższym ryzykiem arytmii, zablokowaniami tętnic sercowych, udarem i niewydolnością serca.

Zdrowie psychiczne

 

Kawa nie tylko dostarcza energii, ale jest również obciążona przeciwutleniaczami podnoszącymi nastrój. Regularne picie kawy może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i demencji, dwóch chorób mózgu, które powodują spadek poznawczy. Efekty te można przypisać jego zdolności do obniżania stresu oksydacyjnego w organizmie, co zostało związane z depresją.Kofeina jest podnoszącym nastrój, blokującym receptory adenozyny, które sygnalizują senność lub depresję. Dodatkowo kofeina stymuluje uwalnianie dopaminy i noradrenaliny do mózgu, zapewniając podniesione uczucie.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze kawy pomagają zwalczać wolne rodniki, niestabilne cząsteczki, które mogą powodować stres oksydacyjny w organizmie. Stres utleniający został powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, rak i cukrzyca.Przeciwutleniacze są fitochemikaliami, które działają jako naturalne czynniki odstraszające choroby, zwłaszcza przewlekłe stany zapalne. Przewlekłe stany zapalne przyczyniają się do szeregu problemów, od Alzheimera do bólu stawów i wielu chorób autoimmunologicznych.