Jakie są oznaki niepokoju?

1. Niepokojące

Martwienie się może być nieuniknioną częścią życia, ale może również stać się objawem zaburzenia lękowego. Kiedy martwienie się staje się przewlekłym problemem, może mieć negatywny wpływ na relacje, wydajność pracy i inne obszary życia.Jeśli okaże się, że masz wiele zmartwień, korzystne może być porozmawianie z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego. Mogą one zapewnić pomoc w znalezieniu sposobów, aby przestać martwić się i lepiej nimi zarządzać.Na przykład, możesz stworzyć okres martwienia się o jedną rzecz, która może się martwić każdego dnia, ale inne obszary życia pozostają bez obaw. To pozwoli Ci zarządzać swoimi niepokojącymi myślami i zapobiec im przejęciu kontroli nad Twoim życiem.

2. Strach

Kiedy odczuwasz strach, organizm reaguje uwalniając hormony stresu, takie jak adrenalina i kortyzol. Te chemikalia mogą pomóc w walce lub ucieczce przed niebezpieczeństwem.Jednak jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe, uczucia strachu i niebezpieczeństwa mogą utrzymywać się długo po upływie zagrożenia. Mogą zakłócać codzienną aktywność i wywołać ataki paniki.

3. Ataki niepokoju

Ataki niepokoju mogą być przytłaczające i przerażające. Zwykle wywoływane przez coś, co powoduje, że obawiamy się o nasze bezpieczeństwo, mogą również uderzyć bez ostrzeżenia.Objawy mogą obejmować obawy, niepokój i objawy fizyczne, takie jak szybkie bicie serca, drżenie lub pocenie się. Te warunki mogą utrudniać sen i negatywnie wpływać na relacje i życie społeczne.Ataki lęku są częstym objawem zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia paniki i ogólne zaburzenia lękowe (GAD). Mogą pojawić się nagle, bez wyraźnej przyczyny.

4. Unikanie

Unikanie może być często stosowane jako strategia radzenia sobie z niewygodnymi uczuciami i doświadczeniami. Niestety unikanie może mieć negatywne konsekwencje i tworzyć uzależniający cykl zachowań, który utrudnia rozwiązywanie problemów lub zmniejszenie poziomu stresu.

5. Depresja

Depresja to długotrwałe zaburzenia nastroju, które zaburzają myślenie, uczucie i działanie. Może to powodować uporczywy smutek, a także brak zainteresowania uprzednio korzystanymi działaniami.Leczenie depresji może obejmować terapię rozmów i leki. Leki mogą pomóc zmienić sposób działania mózgu, aby złagodzić objawy i poprawić jakość życia.