Jakie są przyczyny, objawy i zapobieganie zapaleniu ucha psa?

Przyczyny

Zapalenie uszu u psów może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak alergie, infekcje i roztocza uszu.Alergie mogą powodować normalną barierę skóry w uszach psa do rozpadu, pozwalając bakteriom lub drożdżom do przerastania. Jeśli nie rozwiązane szybko, może to prowadzić do nawracających infekcji skóry i ucha.Wosk uszu jest kolejną częstą przyczyną zapalenia ucha psa. Jeśli uszy szczeniaka zostaną przepełnione woskiem, mogą one zostać zakażone i powodować obrzęk, gromadzenie się płynów i ból.Wilgoć może również przyczynić się do problemów z uchem u psa. Kiedy pływają lub biorą kąpiel, woda dostaje się do uszu, zmiękczając kanał i czyniąc go bardziej podatnym na infekcje.

Objawy

Psy z zapaleniem ucha zwykle wykazują swędzenie lub drapanie uszu, a także paskudny zapach. Mogą również potrząsnąć głową lub łapą w uszach, aby spróbować złagodzić swędzenie.

Leczenie

Aby skutecznie leczyć zapalenie ucha, najlepiej zobaczyć lekarza weterynarii natychmiast, aby mogli ocenić stan i określić jego źródło. Po zdiagnozowaniu, co go spowodowało, mogą przepisać odpowiednie leki, aby skutecznie wyleczyć infekcję.

Zapobieganie

Regularne czyszczenie uszu psa produktami zaprojektowanymi specjalnie do ich poziomu pH może pomóc uniknąć infekcji. Jeśli Twój szczeniak miał w historii nawracające problemy z uchem, konieczne jest również zidentyfikowanie i rozwiązanie wszelkich podstawowych przyczyn, takich jak alergie lub schorzenia skóry.