Jakie są oznaki niedoboru cynku?

1. Wypadanie włosów

Cynk jest niezbędnym minerałem niezbędnym do wielu procesów organizmu, takich jak wzrost, odporność, gojenie się ran i produkcja komórek.

Jeśli doświadczasz wypadania włosów i uważasz, że możesz mieć niedobór cynku, skonsultuj się z lekarzem w sprawie uzupełnienia odpowiedniej ilości tego minerału. Mogą zbadać osocze krwi i mocz, aby uzyskać dokładny odczyt.

2. Biegunka

Badania kliniczne wykazały, że suplementacja cynku może skrócić zarówno czas trwania, jak i nasilenie biegunki u dzieci. Ponadto cynk zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów z jelita cienkiego.

Lekarz może zbadać osocze krwi w celu wykrycia niedoboru cynku. Mogą one również wykonywać inne testy, aby zidentyfikować, co powoduje problem.

3. Utrata masy ciała

Cynk jest niezbędny do trawienia, pomagając ponad 100 enzymów w optymalnym funkcjonowaniu. Bez wystarczającej ilości cynku w organizmie organizm będzie miał problemy z prawidłowym rozkładem pokarmu i wchłanianiem niezbędnych składników odżywczych.

Suplementacja cynku w diecie może pomóc stymulować apetyt i promować utratę wagi. Badanie wykazało, że osoby z nadwagą z cukrzycą typu 2, które uzupełnione cynkiem, doświadczyły "znaczącego" obniżenia poziomu trójglicerydów i cholesterolu całkowitego.

4. Kwestie skóry

Cynk jest niezbędny do produkcji keratyny i kolagenu w komórkach skóry, a komórki skóry wykorzystują enzymy zależne od cynku do budowy tych białek. Bez wystarczającej ilości tego minerału skóra może stać się łuszcząca, sucha i swędząca.

Cynk odgrywa istotną rolę antyoksydacyjną zarówno w organizmie, jak i skórze. Jest częścią enzymów antyoksydacyjnych, takich jak nadtlenek wodorotlenku fosfolipidu glutationiny peroksydaza i reduktaza tioredoksyny, które chronią przed uszkodzeniem wolnych rodników. Jest to szczególnie ważne, ponieważ stres oksydacyjny prowadzi do warunków takich jak starzenie się, zaćma i rak.

5. Problemy z oczami

Jeśli doświadczysz jakiegokolwiek stanu medycznego, który może mieć wpływ na oko, może to wskazywać na niedobór cynku. Z niedoborami cynku powiązane są stany takie jak oczozm (szarpanie oczu przez cały czas); leczenie doustnymi lub miejscowymi suplementami cynku może spowolnić postęp zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).

Innym problemem oczu, który może być spowodowany niedoborem cynku, jest suchość oczu. Dzieje się tak, gdy gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie łez zawodzą lub nie działają prawidłowo, prowadząc do zaczerwienienia, swędzenia, łez, a w rzadkich przypadkach nawet utraty wzroku.