Jak rozwijać nawyki biegania?

Przebieg tempa

Biegi tempowe są integralnym elementem treningu wytrzymałościowego i powinny być uwzględnione w każdym z tradycyjnych cykli: bazowych, budowlanych i szczytowych.Legendarny trener biegów Jack Daniels opracował formułę VDOT, która dyktuje, że tempo powinno być wykonywane w tempie "progowym" około 25-30 sekund wolniejszym niż Twoje tempo wyścigu 5k (równa się godzinnemu wysiłkowi maratonu). Wykorzystanie monitora tętna daje Ci informacje zwrotne w czasie rzeczywistym na temat tego, jak ciężko pracujesz podczas każdego sprintu.

Dni regeneracji

Biegi wytrzymałościowe wymagają czasu na odpoczynek i regenerację po każdym biegu, w przeciwnym razie możesz narazić się na ryzyko urazu lub wypalenia. Ogólnie rzecz biorąc, większość biegaczy potrzebuje co najmniej jeden pełny dzień odpoczynku po długim wyścigu.Aktywna regeneracja to trening o niskiej intensywności, który zwiększa przepływ krwi do mięśni, pomagając w regeneracji. Może obejmować chodzenie, delikatną jogę i rolowanie pianki dla dodatkowych korzyści. Jeśli jesteś nowy w bieganiu wytrzymałościowym, rozważ dodanie tygodniowego aktywnego dnia regeneracji do swojego harmonogramu. Pomoże to ułatwić Ci powrót do niego poprzez zwiększenie przepływu krwi i wypłukanie kwasu mlekowego z organizmu.

Cele

Bieganie jest niesamowitym sportem, ale aby stać się najlepszym, trzeba wyznaczyć osiągalne cele. Wyznaczanie realistycznych celów utrzyma motywację i pomoże Ci osiągnąć pełny potencjał nawet podczas trudnych cykli treningowych.

Wielu biegaczy popełnia powszechny błąd, wyznaczając zbyt niejasne cele, które nie są SMART (specyficzne, mierzalne, osiągalne, istotne i ograniczone czasowo). Może to spowodować, że tracą motywację i ostatecznie nie osiągną pożądanych rezultatów.

Zamiast tego wybierz prawdziwy cel północny, który będzie kierował bieganiem przez cały rok. Ten rodzaj celu różni się od bardziej konwencjonalnych celów i podkreśla nadrzędny cel codziennego treningu podobny do tego, jak intencje mogą być ustalane podczas