Jaka jest najlepsza witamina dla stawów i kości?

Witamina D

Witamina D jest jedną z najlepszych witamin dla stawów i kości. Pomaga regulować wchłanianie wapnia i syntezę w organizmie, co jest kluczowe dla zdrowia kości. Dodatkowo witamina E chroni serce i obniża ciśnienie krwi. Ponadto zmniejsza stany zapalne, potencjalnie pomagając w profilaktyce raka.

Witamina K

Witamina K jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który działa w celu zapobiegania złamaniom kości. Ponadto utrzymuje zdrową krew i sprzyja wzrostowi nowych kości i chrząstki. Większość osób otrzymuje witaminę K ze źródeł żywności, takich jak zielone warzywa liściaste i jogurt, ale niektóre osoby mogą być narażone na niedobór ze względu na słabe wchłanianie. Osoby z zespołem złego wchłaniania lub osoby, które poddano operacji bariatrycznej, mogą mieć niski poziom tego składnika odżywczego i mogą wymagać dodatkowych suplementów witaminy K, aby zachować zdrowie.

Witamina B3

Witamina B3 jest niezbędnym elementem chrząstki stawowej i kości hialinowej. Badania wykazały, że zwiększa proliferację komórek chrząstki, zapobiega utracie kolagenu związanemu z wiekiem oraz spowalnia wybuch oksydacyjny. Ponadto składnik odżywczy odgrywa istotną rolę w procesach gojenia i regeneracji ran.